11:06

Cynamonowiec

Klasyka sama w sobie. Nie wiem czemu, ale te przepisy, które najczęściej wykonuję - najpóźniej lądują tutaj. Blog z założenia ma być książką kucharską, w której gromadzę swoje doświadczenia kulinarne, zatem muszę zmienić tę dziwną przypadłość!

Kochani, gdzie się nie wybiorę zawsze jest rodzi się we mnie potrzeba by zorganizować coś dobrego do zjedzenia. Wierzę, że praktyczne pokazanie smaków, barwności i ogólnej dostępności kuchni roślinnej bardziej przemawia niż epatowanie tyradami na ten temat. Przez żołądek do serca... A najkrótsza droga oczywiście przez łakocie. Często zdarzyło się wielu moim znajomym jeść do ciast. Zawsze wiwatują, że jest idealnie wilgotne, wyważone i nie wierzą oczywiście, że nie ma w nim jajek czy mleka.

Jest to udoskonalona wersja pierwszego z ciast, którego się nauczyłem. Zostało ono zmodyfikowane w celach, śmiesznie to zabrzmi, ale komercyjnych. Pracowałem wtedy w restauracjo - kawiarni, należało szybko zapełnić gablotę jakimś ciastem no i wtedy przyszedł  mi na myśl właśnie ten przepis, jednak z tą zasadniczą różnicą, że z kremem i dżemem/konfiturą. 

Proszę też o pewnego rodzaju szczerość - wszyscy ci, którzy robią jakiekolwiek słodycze, by uzyskać dobre efekty, wiedzą, że należy poświęcić 1 dzień na przykład na odstanie biszkoptu czy noc na lodówkowanie tofurnika - dlatego też nie oczekujcie, że roślinne ciasta będą się robiły w 10 minut. To jest są przepisy na ciasteczka czy brownie, które wykona się w 20 minut z pieczeniem, ale takie ciasta tortowe przekładane kremami niestety nie należą do tej kategorii. I wiem doskonale kochani, że nie macie dużo czasu na siedzenie w kuchni, lecz poza mieszaniem, które trwa chwilę, główną pracę wykona za was piekarnik oraz czas. Na prawdę warto uzbroić się w cierpliwość by zajadać się pysznościami wykonanymi ze znanych składników, a nie gotowcami ze sklepowej półki.  

Bierzemy się zatem do działania! 

Składniki:

- przepis na formę okrągłą o średnicy 20 cm-
  
suche:
2 szklanki mąki pszennej typ 450/550 lub orkiszowej 550
2 łyżki cynamonu
2 łyżki kakao
1 łyżka sody oczyszczonej

1/2 szklanki cukru białego, trzcinowego, kokosowego 
lub
1/3 szklanki ksylitolu

mokre:
1/2 szklanki oleju o neutralnym smaku
1 szklanka roślinnego napoju sojowego
3 łyżki dżemu truskawkowego lub brzoskwiniowego

5 łyżek lub więcej dżemu lub konfitury  o ulubionym smaku  do przełożenia biszkoptu

mleczko kokosowe odstane przez noc w lodówce by wytworzyć kremową śmietanę
2 łyżki cukru pudru
2 łyżeczki kakao

Przygotowanie:
  1. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni.
  2. Wykładamy formę papierem do pieczenia. Boki smarujemy olejem i obklejamy wyciętymi pasami z papieru do pieczenia.
  3. Suche składniki, poza cukrem,  przesypujemy przez sitko i dodajemy do nich mokre wraz z cukrem.
  4. Miksujemy na jednolitą masę.
  5. Wlewamy do uprzednio przygotowanej formy.
  6. Wkładamy do pieczenia w momencie, gdy mamy pewność, że piekarnik jest dobrze rozgrzany.
  7. Pieczemy od 35 do 45 minut. W zależności od waszego piekarnika. Po 35 minutach można sprawdzić patyczkiem czy jest gotowy.
  8. Po upieczeniu zostawiamy w ciepłym (wyłączonym) piekarniku przy otwartych drzwiczkach.
  9. Studzimy przez noc. Ten zabieg pozwoli nam na lepsze krojenie ciasta. 
  10. Jeśli górna część ciasta jest zbyt czubiasta to ją wyrównujemy. Te kawałki pokruszywszy możemy wykorzystać do posypania kremu. Stworzymy w ten sposób taki "mech". 
  11. Kroimy biszkopt na pół. Na dwa równej grubości blaty.
  12. Smarujemy jeden z nich dżemem lub konfiturą. Przykrywamy drugim.
  13. Otworzywszy puszkę mleczka kokosowego ostrożnie przekładamy gęstą śmietankę do miski uważając by nie nabierać wody, która może się znajdować w niższych partiach puszki.
  14. Dodajemy kakao i cukier puder. 
  15. Za pomocą miksera mieszamy na jednolity krem. Robimy to na małych obrotach nigdzie się nie spiesząc.
  16. Pokrywamy ciasto z góry i po bokach kremem. Posypujemy orzechami, startą czekoladą czy wcześniej wspomnianym mchem z pozostałości ciasta. 
  17. Najlepiej smakuje po 3 - 5 godzinach, gdy składniki we właściwy sposób się zespolą smakowo.
Smacznego! 
  
Porady:
1.Najlepszy jest cynamon cejloński. Jest naturalnie słodszy i nie posiada kumaryny, która występuje w zwykłym powszechnie znanym cynamonie. Jest w dużych ilościach szkodliwa dla wątroby.
2.Do krojenia biszkoptów polecam nóż strunowy. Ułatwia wszystko.
 3. Polecam części ciasta przekładać jakąś cienką deską plastikową lub spodem z tortownicy by uniknąć połamania się blatu.


 
 
 


Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Fetish Food Vegan , Blogger